یکشنبه, 31ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم روزگار ناخوش گونه نادر و در خطر انقراض ایرانی ادامه دارد؛ یک پلنگ دیگر هدف گلوله قرار گرفت و در آستانه تلف شدن است

زیست بوم

روزگار ناخوش گونه نادر و در خطر انقراض ایرانی ادامه دارد؛ یک پلنگ دیگر هدف گلوله قرار گرفت و در آستانه تلف شدن است

در شرایطی که به نظر می‌رسید از دست دادن پنج قلاده پلنگ در سی روز اخیر از یک سو و ماده بودن پلنگ مجروح و امکان زادآوری آن در صورت بهبود، از سوی دیگر، بتواند نقش موثری در رایزنی مسئولان برای دریافت بالگرد و یا حتی اجاره آن جهت انتقال پلنگ مجروح به تهران ایفا کند، ظاهرا مسئولان راهی بهتر از استفاده از خودروی وانت نیافته‌ و اکنون به این وسیله در حال انتقال پلنگ مجروحی به تهران هستند که آسیب نخاعی آن محتمل است!

adidas team water bottles for sale craigslist 2017 | nike air failed status in windows 7 2017 - Buy Online - nike lunar air force 1 white ice hockey tickets for Women & Men - FitforhealthShops

خبرهای ناخوش درباره پلنگ‌های ایرانی ادامه دارد؛ پس از آنکه چهار قلاده پلنگ ماه گذشته به اشکال مختلف و در نقاط مختلف کشور کشته شد، هنوز یک ماه سی روزه به انتها نرسیده خبر می‌رسد که روز گذشته یک توله پلنگ کشته شد و یک پلنگ دیگر هم به حال مرگ افتاده است.

به گزارش «تابناک» به نقل از سبزپرس، روز گذشته و در حالی که تیم دامپزشکی پارک پردیسان در تلاش برای انتقال توله پلنگ گچسارانی به تهران بود، خبر رسید که یک پلنگ در نزدیکی خرم‌آباد و در حالی که وضعیت‌اش وخیمی دارد، مشاهده شده است.

پس از این گزارش، از یک سو تلاش اداره کل محیط زیست استان لرستان برای ردگیری پلنگ آغاز شد و از سوی دیگر، تیم دامپزشکی که از ارسال توله پلنگ گچساران به تهران نومید شده بود، به سمت خرم آباد حرکت کرد تا شاید بتواند این پلنگ را نجات دهد چراکه توله پلنگ گچسارانی جان باخته بود.


سرانجام با تلاش اداره کل محیط زیست استان لرستان، بامداد امروز (جمعه) پلنگ جوان و نابالغی که از ناحیه کمر هدف اصابت گلوله چهارپاره (نوعی گلوله تفنگ‌های ساچمه زنی) قرار گرفته بود، در ارتفاعات صعب‌العبور و با حضور تیم دامپزشکی پردیسان زنده گیری و به خرم آباد منتقل شد.

با انتقال پلنگ، تلاش برای امداد سانی به آن آغاز شد و حال عمومی پلنگ به دلیل داروهای تزریق شده تا حدی بهبود یافته اما پلنگ قادر به حرکت دادن دست و پاهای خود نیست. دامپزشک معالج، آسیب نخاعی حیوان را محتمل می‌داند و معتقد است حیوان باید هر چه سریعتر برای انجام رادیوگرافی و سی تی اسکن و... به تهران منتقل شود.

تیم دامپزشکی و معالج این پلنگ معتقد است چنانچه یک فروند بالگرد از استان برای انتقال این پلنگ جوان ماده اختصاص یابد، زمان کمتری از دست می‌رود و شانس بهبودی حیوان ارتقا می‌یابد ولی در صورت انتقال جاده‌ای، به دلیل فاصله زیاد تهران تا خرم آباد زمان زیادی از دست می‌رود.

بالگرد نه؛ پلنگ مجروح با پیکاپ در راه تهران است!

در شرایطی که به نظر می‌رسید از دست دادن پنج قلاده پلنگ در سی روز اخیر (که بر اساس گزارش‌های رسمی، مرگشان به تایید رسیده است) از یک سو و ماده بودن پلنگ مجروح و امکان زادآوری آن در صورت بهبود، از سوی دیگر، بتواند نقش موثری در رایزنی مسئولان برای دریافت بالگرد و یا حتی اجاره آن جهت انتقال پلنگ مجروح به تهران ایفا کند، ظاهرا مسئولان راهی بهتر از استفاده از خودروی وانت نیافته‌ و اکنون به این وسیله در حال انتقال پلنگ مجروحی به تهران هستند که آسیب نخاعی آن محتمل است!


به گزارش دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، دکتر ایمان معماریان، دامپزشک تیم اعزامی از تهران برای نجات پلنگ زخمی خرم آباد در گفت و گوی تلفنی گفت: هم اکنون بوسیله خودرو در مسیر انتقال پلنگ به تهران هستیم و تا چند ساعت دیگر به تهران می‌رسیم و به محض رسیدن ورود به تهران سی تی اسکن و سایر اقدامات لازم انجام خواهد شد.


وی افزود: شب گذشته پس از زنده گیری پلنگ از لابه لای صخره ها و انتقال به خرم آباد، به دلیل خونریزی زیاد، حیوان دچار افت شدید فشار خون و شوک شدید شده و دمای بدن پلنگ بسیار پایین بود. بنابراین تزریق مایع درمانی برای تنظیم فشار خون و تزریق کورتون‌های خاص برای خروج حیوان از حالت شوک انجام پذیرفت.

دامپزشک تیم اعزامی در مورد آخرین وضعیت پلنگ گفت: دو ساچمه گلوله چهارپاره به بدن پلنگ اصابت کرده است که یکی از بدن حیوان خارج شده و دومی دقیقا روی ستون مهره‌ها قرار دارد.

دکتر معماریان افزود: هم اکنون وضعیت عمومی پلنگ بهتر شده و سر و دستهایش را تکان می‌دهد و حالت پرخاشگری نیز دارد ولی با توجه به برخورد گلوله با ستون مهره‌ها، امکان ضایعه نخاعی وجود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه