دوشنبه, 04ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم تخریب پارک تاریخی جهان‌نما به بهانه عبور بزرگراه (اتوبان)

زیست بوم

تخریب پارک تاریخی جهان‌نما به بهانه عبور بزرگراه (اتوبان)

خبرگزاری فارس: یک مقام آگاه گفت: پارک بی‌نظیر جهان‌نما در ابتدای کرج که بیش از صد گونه درخت منحصر به فرد از کشورهای مختلف و توسط روسای جمهور و یا نخست وزیران میهمان در آن کاشته شده است،به بهانه عبور بزرگراه شهید همت در حال تخریب است.

adidas team water bottles for sale craigslist 2017 | nike air max heritage hybrid cars parts list , Sneaker News / Release Info

این مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اهمیت جنگل و مرتع به ویژه در تهران به خاطر جلوگیری از آلودگی هوا و ارزش تفرجگاهی محیط زیست گفت: پارک جهان‌نما که از حدود 45 سال پیش در نزدیکی کرج احداث شده و گونه‌های بی‌نظیر درختان بیش از صد کشور به نشانه صلح و دوستی در آن توسط رئیس جمهور‌های مربوطه و سران کشورها کاشته شده به بهانه عبور اتوبان شهید همت در حال تخریب است.

وی افزود: همانگونه که در جنگل ابر گونه‌های بی‌نظیر گیاهی 3 هزار ساله وجود داشت و به بهانه کشیدن جاده برای روستا‌های دورافتاده وزارت راه اقدام به تخریب کرد، در این پروژه نیز متأسفانه وزارت راه متولی امر بوده و در سکوت سازمان جنگل‌ها و مراتع که وظیفه ذاتی حفظ جنگل‌ها را برعهده دارد برای عبور ادامه اتوبان شهید همت از تهران به کرج پارک بی‌نظیر جهان‌نما در حال تخریب است.

وی افزود: تاکنون در غیاب مسئولان نظارتی و سازمان جنگل‌ها حدود 40 تا 50 اصله درخت بی‌نظیر از گونه‌های منحصر به فرد کشورهای جهان بریده شده و اگر جلوی این کار گرفته نشود این پارک فقط در یادها خواهد ماند.

وی افزود: مردم کرج برای گذراندن تعطیلات خود از فضای بی‌نظیر پارک جهان‌نما استفاده می‌کنند و با آن انس گرفته‌اند. اگر قرار است اتوبانی کشیده شود که برای توسعه لازم است بهتر است این اتوبان برای حفظ پارک جهان‌نما از زیر زمین عبور کرده و یا اینکه در محدوده این پارک از کنار پارک و با قدری انحراف عبور کند و این میراث بی‌نظیر جهانی در کشور حفظ شود.

وی افزود: هر کدام از درختان بی‌نظیر پارک جهان‌نما منحصر به فرد یک کشور بوده که در مراسم‌های سیاسی توسط سران آن کشورها مانند رئیس‌جمهور، پادشاه و یا نخست‌وزیر آن کشور در این پارک کاشته شده و نمادی از دوستی ملل جهان به شمار می‌رود، به این دلیل پارک جهان‌نما نامیده شده است و باید این میراث معنوی جهانی حفظ شود.

این مقام آگاه تأکید کرد: هیچ کس مخالف احداث اتوبان و راحتی مردم نیست اما آسانترین راه که بریدن جنگل است نباید همیشه گزینه اول باشد، راه‌های دیگری هم وجود دارد که در عین احداث بزرگراه زیبا می‌توان منابع طبیعی و محیط زیست را حفظ کرد.

این مقام آگاه تأکید کرد: بیش از صد گونه منحصر به فرد از درختان کشورهای مختلف در پارک جهان‌نما گردآوری شده که چنین مجموعه‌ای شاید در کمتر نقطه‌ای از جهان به چشم می‌خورد چون هر کشور گونه منحصر به فرد خود را از طریق هدیه و به وسیله سران خود در این پارک کشت کرده‌اند.

وی گفت: اهمیت سیاسی این پارک در این است که پای هر درخت کاشته شده نام یک رئیس‌جمهور و یا سران کشورها وجود دارد.

وی گفت: این پارک در حدود 5 کیلومتری ابتدای کرج است و در روزهای تعطیل مردم کرج برای گذراندن اوقات فراغت از فضای زیبای پارک استفاده می‌کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه