پنج شنبه, 09ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ تازه‌ترین انتشارات باستان‌شناسی در نمایشگاه جنبی یازدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران

کتاب‌

تازه‌ترین انتشارات باستان‌شناسی در نمایشگاه جنبی یازدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران

رحمت‌الله سلیمانی فارسانی

یازدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی از 25 تا 28 آذر سال 1391 از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در تالار اجتماعات موزه ملی ایران برگزار می‌شود. در حاشیه این گردهمایی برنامه‌هایی تدارک دیده شده است که از جمله آن‌ها ارائه شماری از تازه‌ترین کتاب‌های منتشر شده در زمینه باستان‌شناسی و تاریخ و میراث فرهنگی کشور است. در ادامه مروری به برخی از این آثار خواهیم داشت.


کتاب چکیده مقالات یازدهمین گردهمایی باستان‌شناسی ایران

این کتاب شامل بیش از 300 چکیده مقاله‌ای است که به دبیرخانه یازدهمین گردهمایی باستان‌شناسی ایران ارائه شده است. همه چکیده مقاله‌های منتشر شده در این کتاب مربوط به برنامه‌های میدانی باستان‌شناسی (اعم از کاوش، بررسی، گمانه­ زنی و تعیین عرصه و حریم محوط‌های باستانی) هستند و از نظر کتابشناختی و اطلاع‌رسانی واجد ارزش است.

 

نامورنامه: مقاله‌هایی در پاسداشت زنده یاد دکترمسعود آذرنوش

این کتاب دربردارنده مجموعه مقاله‌هایی به فارسی و انگلیسی درباره مسایل مختلف باستان‌شناسی و تاریخ ایران است که در پاسداشت یاد زنده‌یاد دکتر مسعود آذرنوش منتشر شده است. «نامورنامه» را انتشارات ایران‌نگار روانه بازار نشر کرده و همزمان با برپایی یازدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران رونمایی می‌شود. حمید فهیمی و کریم علیزاده گردآورندگان این مجموعه هستند.

 

جدیدترین شماره دوفصلنامه باستان‌پژوهی

تازه‌ترین شماره مجله باستان­ پژوهی، که در زمینه موضوعات ایران‌شناسی و میراث فرهنگی با محوریت باستان‌شناسی منتشر می‌گردد، همزمان با برپایی یازدهمین گردهمایی باستان شناسان عرضه می‌شود. نخستین بخش از پرونده «جهان هخامنشی» نیز در این شماره از باستان‌پژوهی منتشر شده است.

 

پژوهش‌هایی درباره تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران
(مجموعه مقالات سومین همایش باستان­شناسان جوان ایران؛ کتاب یکم)

اين مجموعه مقاله‌هایی دربارة مسایل مختلف باستان‌شناسي شامل مباحث نظری، موضوعات میان­ رشته‌ای، کاوش‌ها و پژوهش‌های میدانی دوره‌های پیش از تاریخی تا دوران اسلامی است و به کوشش شهرام زارع فراهم آمده و آماده انتشار شده است. این اثر از سوی انتشارات حکمت منتشر می‌شود و همزمان با برپایی یازدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران ارائه می‌شود. از این مجموعه دو کتاب دیگر، با عنوان «باستان‌شناسی خراسان» و «چشم‌انداز باستان‌شناسی بم»، منتشر خواهد شد.

 مجموعه مقالات 80 سال باستان‌شناسي ايران

 

اين مجموعه شامل 62 مقاله دربارة مسایل باستان‌شناسي و موزه‌داري ايران است. از عمده‌ترین بخش‌های این کتاب مقالات مختلفی است که به پیشینه ورود باستان‌شناسی و موزه داری به ایران و تاریخ تشکیلات باستان شناسی و میراث فرهنگی پرداخته است. این کتاب از سوي نشر پازينه با همكاري موزه ملي ايران و پژوهشكده باستان‌شناسي کشور منتشر شده است.

 

مجموعه مقالات دهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران- بندر عباس

اين کتاب شامل مجموعه مقالات ارائه شده در دهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران است که در سال 1387 در شهر بندرعباس برگزار شد و به تازگی به زیور طبع آراسته شده است. این کتاب از سوی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان‌شناسی منتشر شده است.

 

مجموعه مقالات همایش باستان‌شناسی ایران حوزه غرب

اين کتاب دربردارنده مقاله‌های ارائه شده «همایش باستان­شناسی ایران؛ حوزه غرب» است که به همت پژوهشکده باستان‌شناسی کشور و اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه برگزار شده بود. این اثر از سوی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی منتشر می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه