دوشنبه, 17ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر کتاب «امداد دارويى (راهنماى داروشناسى براى همگان)» منتشر شد

خبر

کتاب «امداد دارويى (راهنماى داروشناسى براى همگان)» منتشر شد

تاليف دکتر محمدرضا توکلى صابرى
نشر ثالت، ۴۴٧ صفحه، ١٣٩٣

روز به روز داروهاى بيشترى تهيه و در اختيار بيماران گذارده مى شود. شناخت اين داروها براى مصرف صحيح آنها بسيار اهميت دارد. امداد دارويى کتابى است در باره شيوه استفاده از داروها که به زبان ساده براى همگان نوشته شده است. در اين کتاب به پرسش هاى بسيارى پاسخ داده شده شده است، مانند: چه چيزهايى را به پزشک بگوييم تا بهترين دارو را براى ما بنويسد؟ چه داروخانه اى را انتخاب کنيم و چه چيزهايى را از داروساز بپرسيم تا بتوانيم دارو را درست مصرف کنيم؟ پژوهش در داروسازى چگونه انجام مى شود؟ تفاوت داروهاى بى نسخه و با نسخه در چيست؟ چه موقع و چه مقدار از داروهاى تجويز شده استفاده کنيم؟ چگونه عوارض جانبى داروها را به کمترين مقدار برسانيم؟ گروه هاى مختلف دارويى چه اثر هايى دارند و چگونه آنها را مصرف کنيم تا بهترين اثر را داشته باشند؟ در زنان آبستن، کودکان، و سالخوردگان مصرف داروها چگونه بايد باشد؟ داروهاى ضدآبستى را چگونه مصرف کنيم. چگونه ادعاهاى پزشکى دروغين و پزشک نما ها را بشناسيم؟ آيا استفاده از جايگزين هاى پزشکى و طب مکمل براى سلامتى ما مفيد است؟ با مسموميت ها چگونه برخورد کنيم. چگونه به کودکان دارو بدهيم. آيا هوميوپاتى و داروهاى گياهى موثرند؟ آيا انرژى درمانى يک روش پزشکى است؟ شيوه درست استفاده از شيرخشک و غذاى کودک چيست؟ و پاسخ به بسيارى از پرسش هاى ديگرى که ممکن است تا به حال به فکرتان نرسيده باشد.

امداد دارويى کتابى است در باره داروها و مرجعى است براى همه کسانى که مى خواهند داروها را درست مصرف کنند: پدران و مادرانى که مى خواهند به فرزندانشان دارو بدهند و يا به نوزادانشان شيرخشک بدهند و آموزگاران و دبيرانى که مى خواهند مسايل بهداشتى و دارويى را به شاگردانشان آموزش دهند.

نويسنده در مقدمه کتاب مى‌نويسد: « اگرچه داروها در کاهش درد و رنج ناشى از بيمارىها نقش مهمى دارند، اما اگر درست تجويز و مصرف نشوند، عوارض زيادى را ايجاد مىکنند. براى کمک به آگاهى و هماهنگى بيشتر بين سه زنجيره درمان، يعنى پزشک، داروساز، و بيمار، و براى آگاه ساختن حلقه انتهايى اين زنجيره، يعنى بيماران، نگارنده تصميم به نوشتن اين کتاب گرفت. هدف کتاب حاضر، ارايه اطلاعات دارويى به افرادى است که هيچ گونه آموزش پزشکى ندارند. براى کسانى هم که چنين آموزشى را دارند، مى تواند براى تفهيم مطالب به نا آشنايان مفيد باشد.»

روى هم رفته کتاب مفيدى براى پدران و مادران، دانش آموزان، دانشجويان، آموزگاران و دبيران، بهداشتياران، و پرستاران و به طور کلى علاقمندان به مسايل دارويى و کسانى که مى خواهند اطلاعات اساسى را در باره داروها بدانند و يا مسايل مربوط به داروها را آموزش دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه