پنج شنبه, 09ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر بررسی بیش از دوازده هزار سکه در کتاب سکه های ایرانی

خبر

بررسی بیش از دوازده هزار سکه در کتاب سکه های ایرانی

«سکه‌های ایران از آغاز تا حملۀ مغول» عنوان کتابی است که به‌زودی به قلم دکتر حسن رضائی باغ‌بیدی منتشر خواهد شد. دکتر حسن رضائی باغ‌بیدی عضو شورای عالی علمی و مشاور عالی رئیس مركز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی با بیان این خبر به «دبا» (دایره المعارف بزرگ اسلامی) در توضیح کتاب «سکه‌های ایران از آغاز تا حملۀ مغول» گفت: «این کتاب شامل دو جلد می‌شود که جلد اول آن به بررسی سکه‌های ایران پیش از اسلام می‌پردازد و جلد دوم، سکه‌های ایران را در دورۀ اسلامی تا حملۀ مغولان به ایران بررسی می‌کند».

تسوق ماست اند هاربر السعودية أونلاين مع تخفيضات 25 - charles barkley nike shoes for sale cheap jordan , نمشي - 75% | IetpShops - nike roshe one lava boys - Buy Online - Nike Air Force 1 for Women & Men

«سکه‌های ایران از آغاز تا حملۀ مغول» عنوان کتابی است که به‌زودی به قلم دکتر حسن رضائی باغ‌بیدی منتشر خواهد شد.


دکتر حسن رضائی باغ‌بیدی عضو شورای عالی علمی و مشاور عالی رئیس مركز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی با بیان این خبر به «دبا» (دایرة المعارف بزرگ اسلامی)در توضیح کتاب «سکه‌های ایران از آغاز تا حملۀ مغول» گفت: «این کتاب شامل دو جلد می‌شود که جلد اول آن به بررسی سکه‌های ایران پیش از اسلام می‌پردازد و جلد دوم، سکه‌های ایران را در دورۀ اسلامی تا حملۀ مغولان به ایران بررسی می‌کند».


کتاب «سکه‌های ایران از آغاز تا حملۀ مغول» در دو جلد 700 صفحه‌ای به بیان اطلاعات کامل دربارۀ سکه‌های ایران در دوره‌های مختلف می‌پردازد. سکه‌های هخامنشی، سلوکی، اشکانی، ساسانی، و سکه‌های سرزمینهایی چون الیمایی، پارس، کاراسن، سغد، خوارزم و بلخ در دورۀ باستان در این کتاب به‌تفصیل معرفی و بررسی شده‌اند. نیز سکه‌های دورۀ اسلامی همچون سکه‌های عرب ـ ساسانی، عرب ـ طبرستانی، عرب ـ بیزانسی، و سکه‌های سلسله‌هایی چون اموی، عباسی، طاهری، صفاری، سامانی، غزنوی، آل بویه، آل زیار، آل کاکویه، علویان طبرستان و بسیاری دیگر از حکومتهای بزرگ و کوچک در جلد دوم کتاب معرفی و بررسی شده‌اند.


به گفتۀ دکتر حسن رضائی باغ‌بیدی، این کتاب دوجلدی شامل صدها تصویر نیز خواهد بود.
کتاب «سکه‌های ایران از آغاز تا حملۀ مغول» حاصل بررسی بیش از دوازده هزار سکه توسط این استاد ایران‌شناس و زبان‌شناس است. این کتاب تمام اطلاعات مربوط به سکه‌های ایران را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد. شرح تصایر و نمادهای رو و پشت سکه‌ها، ترجمۀ نوشته‌های رو و پشت سکه‌ها، و اطلاعاتی جامع و کامل دربارۀ بسیاری از مباحث تاریخی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، هنری و فرهنگی مرتبط با سکه‌ها در این کتاب خواهد آمد.


تا به حال آثار بسیاری از دکتر حسن رضائی باغ‌بیدی منتشر شده است که از بین آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: «راهنمای زبانهای ایرانی»، «تاریخ زبان‌های ایرانی»، «روایت آذرفرنبغ فرخزادان»، و «مقدمات زبان سنسکریت».

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه