پنج شنبه, 09ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر انیس الخلوة و جلیس السلوة

خبر

انیس الخلوة و جلیس السلوة

مجموعهٔ حاضر که دومین دفتر از مجموعهٔ جُنگ‌پژوهی کتابخانهٔ مجلس است و به یادبود شادروان استاد ایرج افشار و به‌صورت نسخه‌برگردان منتشر شده، جُنگی از اوایل قرن نهم هجری قمری است که نسخهٔ اصلی آن به شمارهٔ 1670 در کتابخانهٔ ایاصوفیای استانبول نگهداری می‌شود و آن را «مسافر بن ناصر الملطوی» در حدود سال 800 هجری قمری فراهم آورده است. انیس الخلوة به پنج قِسم به‌تفکیک قالب (قصاید، مقطعات، غزلیات، رباعیات، رسائل منثور) و هر قِسم آن به چندین باب به‌صورت موضوعی، فصل‌بندی شده است.

cheap shoes nike dunk sb silver box collection - Low shoes - GiftofvisionShops - nike jordans retro 1 camo shoes black friday deals , Sneakers - Women's shoes | Nike Dunk Low Pro SB 304292 - 102 White Black Trail End Brown Sneakers – Ietp - nike sb mogan mid 2 white laces for sale in ohio

در مقدمهٔ مصححان بر این سفینه ــ که گویا در سرزمین آناطولی گردآوری شده ــ علاوه بر نسخه‌شناسی و متن‌شناسی، دربارهٔ بعضی شاعران آن نیز توضیحات ارزشمندی ارائه شده است. همچنین در تعلیقاتی که برای آن فراهم‌ آمده است، منشأ و منبع برخی از اشعار این جُنگ را ذکر نموده‌اند. در پایان کتاب نمایهٔ اصطلاحات بلاغی و مطلع اشعار فارسی و عربی، و کتاب‌نامه‌ای مفصل نیز افزوده شده است.

 انیس الخلوة و جلیس السلوة نوشتهٔ مسافر بن ناصر الملطوی و به کوشش آقایان دکتر محمد افشین‌وفایی، پژوهشگر گروه دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی در شبه‌قارهٔ فرهنگستان، و ارحام مرادی است که کتابخانهٔ مجلس شورای اسلامی آن را در 650 صفحه و با شمارگان  1000 نسخه،  به بهای  250000 ریال منتشر کرده است.


منبع: تارنمای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه