سه شنبه, 14ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر پیش‌درآمدها و رنگ‌های علی‌اکبر خان شهنازی کتاب می‌شود

خبر

پیش‌درآمدها و رنگ‌های علی‌اکبر خان شهنازی کتاب می‌شود

کتاب «خروش ماندگار» مجموعه‌ای‌ است از پیش درآمدها و رنگ‌های ساخته شده علی اکبر شهنازی که توسط علیرضا بنایی برای ساز سنتور تنظیم، تدوین و نگارش شده است.

nike foamposite 2000 black women shoes heels - Blanco - 991 - DJ3180 - Nike Air Max 97 By You Zapatillas personalizables | Women's Nike Air Force 1 Shadow trainers - Latest Releases - IetpShops , nike tiempo leather turf 2010

 

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویا ن ایران(ایسنا)،‌نگارش نت این مجموعه توسط هیلا فیض‌پور صورت گرفته و توسط انتشارات چکاد هنر به علاقه‌مندان سنتور و موسیقی ایرانی عرضه می‌شود.

علی اکبر شهنازی از نوازندگان بنام و صاحب سبک تار و موسیقی ایرانی‌ بود که در سال 1276 دیده به جهان گشود. پدربزرگش علی اکبر فراهانی مشهور به جناب میرزا از برجسته‌ترین نوازندگان دربار ناصرالدین شاه بود که پس از صدها سال بر روی موسیقی ملی ایران کارهای مدون بسیاری انجام داد.

شهنازی فرزند آقا حسینقلی بود و عمویش میرزا عبدالله هر دو از نوازندگان برجسته و صاحب سبک تار بودند و ردیف هر یک از این بزرگان مرجعی است برای هنرجویان موسیقی ایرانی در سراسر جهان. استاد شهنازی که آخرین بازمانده از خاندان فراهانی است، نغمات و آهنگ‌های بسیاری ساخت و در ساخت پیش درآمد شهره بود.

شهنازی از سال 1345 تا 1350 ردیف‌های دستگاهی موسیقی ایرانی را با روایت خویش ضبط کرد که جزیی از گنجینه‌های موسیقی ملی ایران محسوب می‌شود. شهنازی در سال 1363 در سن 87 سالگی دیده از جهان فرو بست.

همچنین مقدمه این کتاب به قلم مسعود شناسا از نوازندگان برجسته ساز سنتور است. وی در مقدمه کتاب به توضیحاتی در مورد ارزش نگارش آثار موسیقی و مکتوب کردن آنها پرداخته است و در ادامه توضیحاتی در مورد ویژگی‌های مکتب استاد علی اکبر شهنازی ارائه داده است.

پیش درآمد و رنگ شور، پیش درآمد و رنگ ابوعطا، پیش درآمد و رنگ بیات ترک، پیش درآمد و رنگ افشاری، پیش درآمد و رنگ دشتی، پیش درآمد سه‌گاه و رنگ سه‌گاه، پیش درآمد و رنگ همایون، پیش درآمد و رنگ اصفهان، پیش درآمد و رنگ چهارگاه و پیش درآمد و رنگ ماهور از قطعات نگارش شده در کتاب خروش ماندگار است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه