یکشنبه, 01ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر انتشار کتاب «نگاهی نو به شاهنامه»

خبر

انتشار کتاب «نگاهی نو به شاهنامه»

 

نگاهی نو به شاهنامه
نوشته: محمد رسولی
انتشارات سمرقند؛ 1394
216 صفحه

به طور قطع یکی از دانش‌های بسیار مفید برای انسان، دانش تاریخ است، در این میان دانستن تاریخ کشور خود، از مهم‌ترین و ضروری‌ترین دانستنی‌هاست. می‌توان گفت شاهنامه به تمامی، تاریخ ایران را تصویر می کند. تاریخ ایران در عهد کهن و نیز در عهد باستان. شاهنامه، بیان کننده‌ی تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم است که فردوسی به مثابه گزارشگری صادق آن را با امانت‌داری کامل به زبان زیبای نظم درمی آورد.

 کتاب «نگاهی نو به شاهنامه» در پی آن است که ضمن آشنایی بیشتر خواننده با این اثر، برخی از رموز آن را هویدا سازد؛ از این رو، نویسنده کوشیده است با پاسخگویی  برخی سوالات مانند چرایی و چگونگی سرایش شاهنامه درکی مقدماتی از آن به دست دهد، سپس با پرداختن به شخصیتهای کلیدی آن  و دوره های پادشاهی تاریخ این شناخت را کامل کند. او در این مسیر با ذکر دقایق و نکاتی از شاهنامه نگاهی نو به آن عرضه می دارد که می تواند برای علاقمندان به اثر دانای توس در خور توجه باشد وچه بسا بابی جدید برآنان گشاید.
برخی فصول این کتاب عبارتند از:

-         شاهنامه فردوسی درچه تاریخی سروده شده است
-         تاریخ در شاهنامه
-         شاهنامه چگونه تدوین شد
-         شاهنامه چیست
-         جغرافیای شاهنامه
-         خرد در شاهنامه
-       
و...‌

این کتاب توسط انتشارات سمرقند در  216 صفحه در نیمه دوم 94 چاپ و وارد بازار کتاب شده است. لازم به ذکر است خواندن این کتاب برای همه علاقمندان به شعر و ادبیات و به ویژه علاقمندان به ادبیات کهن می تواند مفید باشد. ضمن آنکه از آنجا که این کتاب با زبانی ساده به نوعی نگاهی نو و جدید به شاهنامه دارد ، خواندن آن به همه کسانی که قصد آشنایی با این میراث کهن ادبیات کشورمان را دارند توصیه می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه