شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی دیده‌بان خلیج فارس فدراسیون فوتبال ایران تنها برای اعتراض به حذف نام خلیج فارس یک به فیفا زد!

دیده‌بان خلیج فارس

فدراسیون فوتبال ایران تنها برای اعتراض به حذف نام خلیج فارس یک به فیفا زد!

برگرفته از تابناک

فدراسیون فوتبال ایران در نامه‌ای خطاب به محمدبن همام که به امضای علی کفاشیان رسیده است اعتراض خود را نسبت به رفتار دوگانه ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا در دیدارهای هفته ششم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ابراز داشت.

به گزارش مهر، به دنبال اتفاقاتی که در دیدارهای العین امارات - سپاهان ایران و ذوب آهن ایران - الاتحاد عربستان رقم خورد، روز پنجشنبه نامه‌ای از سوی فدراسیون فوتبال ایران به رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال و طی آن اعتراض کشورمان به رفتارهای دوگانه ناظران AFC در دیدارهای یاد شده، ابراز شد.

عباس ترابیان، سرپرست کمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال در این خصوص به خبرنگار مهر، گفت: در این نامه بشدت نسب به برخوردهای دوگانه، غیر حقوقی، غیرورزشی نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا اعتراض کردیم.

وی با اشاره به بازی العین امارات - سپاهان ایران که سه شنبه شب در ورزشگاه خلیفه بن زاید شهر العین برگزار شد، افزود: در این مسابقه تلویزیون امارات مرتب پارچه‌ای را نشان می داد که روی آن نام جعلی "خلیج ع ر ب ی" درج شده بود. ما در نامه خود به کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما به این موضوع اعتراض کرده و از مقامات AFC خواهان توجه‌ای بیشتر به مواردی شدیم که فدراسیون جهانی فوتبال هم روی آن حساسیت‌های زیادی دارد.

سرپرست کمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: ما در نامه خود به کنفدراسیون فوتبال آسیا به دو مورد اشاره کردیم. نخست اینکه در اساسنامه فیفا عنوان شده است، علیه هیچ کشوری نباید شعارهای سیاسی داده شود و در جریان یک مسابقه فوتبال فرد یا گروهی خاصی مورد بی‌احترامی قرار گیرند. ما این موضوع را که در اساسنامه AFC نیز به ثبت رسیده است را به مقامات این کنفدراسیون یادآوری کرده و با اشاره به مقاله شماره سه فیفا از آنها خواستیم به این نکته توجه داشته باشند که یک مسابقه فوتبال نباید آلوده به مسائل غیر ورزشی شود.

ترابیان با تاکید براینکه حرکت تلویزیون ملی امارات برای به تصویر کشیدن نام جعلی "خلیج ع ر ب ی" کاملا تحریک آمیز بوده است، افزود: متاسفانه این حرکت باعث تحریک و نگرانی بازیکنان تیم سپاهان می شد و ناظر مسابقه نیز بی توجه به آن فقط جریان بازی را دنبال می کرد.

در نامه فدراسیون فوتبال ایران به محمدبن همام این مورد ذکر و خاطر نشان شده است: در بازی العین امارات - سپاهان ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا بدون توجه به آنچه اطراف زمین می گذشت، هیچ حرکتی انجام نداد، این در حالی بود که او وظیفه داشت با موارد تخلف هواداران تیم اماراتی برخورد کند.

همچنین در ادامه این نامه تاکید شده است:  در صفحه 29 تقویم سالیانه فدراسیون جهانی فوتبال که شما برای ما ارسال کرده‌اید، در قسمت قاره آسیا خودتان نام خلیج فارس را "Persian Gulf" عنوان کرده‌اید که صحیح هم هست، پس چطور ناظر AFC در بازی ذوب آهن - الاتحاد عربستان دستور به جمع آوری پرچم هایی داده است که روی آن نام خلیج فارس درج شده بود؟ چرا در بازی العین امارات - سپاهان ایران داور با هواداران تیم میزبان که نام جعلی خلیج عربی را بر روی پارچه نوشته‌های خود درج کرده بودند، برخورد نکرد؟

ترابیان تاکید کرد: آنچه برای ما جالب توجه است، این است که کشورهای معارض با ایران نیز در نوشته‌های رسمی خود نام خلیج فارس را به درستی "خلیج فارس" ادا می کنند و آن وقت در جریان یک مسابقه فوتبال چنین اتفاقاتی رقم می خورد که حتی مورد تایید فیفا و AFC هم نیست.

وی با اشاره به این موضوع که برخی ناظران AFC مطابق با شرح وظایف خود عمل نمی کنند، افزود: اجازه نخواهیم داد با احساس مردم ایران و آنچه بدان تعصب دارند، بازی شود و نهایت توان خود را برای دفاع از نام ایران به کار خواهیم گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه