شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان همزمان با رفع مداخلات ناهمگن در محوطه تاریخی شوش انجام گرفت - پیشرفت 90 درصدی در مرمت کاخ خشتی آپادانا

یادمان

همزمان با رفع مداخلات ناهمگن در محوطه تاریخی شوش انجام گرفت - پیشرفت 90 درصدی در مرمت کاخ خشتی آپادانا

همزمان با رفع مداخلات ناهمگن در محوطه تاریخی شوش، کاخ خشتی آپادانا در محوطه تاریخی شهر شوش به پیشرفت فیزیکی 90 درصدی رسید.

75% - تسوق أونلاين في السعودية مع خصم 25 , أحذية ازياء رياضية الجري للرجال , adidas copa mundials in color today schedule 2016 , نمشي | Latest Nike Air Force 1 Shadow Trainer Releases & Direct Drops , IetpShops , nike air zoom strong unintelligible rose gold

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ کارشناسان شوش در حالی به پیشرفت 90 درصدی مرمت ها در بخش خشتی کاخ آپادانا اشاره می کنند که ارزیابان یونسکو در یک ماه آینده برای تایید پرونده ثبت جهانی شوش به این شهر سفر می‌کنند.
 
«محمدعلی بدری» دبیر ستاد خبری پروژه ثبت جهانی شوش در این رابطه گفت: در جریان آماده‌سازی محوطه تاریخی شهر شوش با 7000 سال قدمت سکونت ایرانیان، مداخلات ناهمگن که در دهه‌های گذشته در این محوطه ایجاد شده بود، برداشته می‌شود. در این میان مسیر خودرو که از ورودی محوطه تا قلعه پژوهشی فرانسوی‌ها که کماکان آسفالت باقی مانده بود، به طور کامل آسفالت برداری شد تا این محوطه تاریخی هر چه بیشتر به استاندارد‌های ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو نزدیک شود.
 
به گفته او، تدوین مسیر جدید گردشگری محوطه تاریخی شهر شوش، بخشی از اقداماتی است که سازمان میراث فرهنگی قصد دارد در جریان ثبت جهانی شوش انجام دهد.
 
بدری همچنین تاکید کرد: ایران فرصت دارد تا زمان رسیدن ارزیابان یونسکو  در دو ماه آینده، محوطه تاریخی شهر شوش را به  استاندارد‌های جهانی یک محوطه تاریخی برساند. در غیر این صورت ثبت میراث تاریخ 7000 هزارساله ایرانیان در شوش، در صف طولانی 48 اثر در انتظار ثبت قرار خواهد گرفت. این در حالی است که هر کشور در هر سال تنها یک اثر را می‌تواند به عنوان میراث تاریخی به رای اعضای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) بگذارد.
 
محوطه تاریخی شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شده جهان و کهن‌ترین شهر در ایران است که بقایای آن به جا مانده است.
شهر باستانی شوش، پایتخت تمدن چندهزار ساله عیلامیان است که در دوره‌ای نیز پایتخت زمستانی هخامنشیان به شمار می‌رفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه