پنج شنبه, 24ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان نشست بخشی از زمین مجاور قلعه تاریخی شوش

یادمان

نشست بخشی از زمین مجاور قلعه تاریخی شوش

بارندگیهای اخیر در شهر شوش استان خوزستان و عبور خودروی سنگین از کنار این قلعه باعث شده است تا بخشی از زمین رو به روی در ورودی قلعه شوش سست شده و در روزهای اخیر نشست کند.

نمشي , adidas bold age leggings girls dance studio - تسوق تشكيلة اديداس اوريجينالز للأطفال مع تخفيضات 25 - 75% أونلاين في السعودية | Air Jordan Release Dates 2021 + 2022 Updated , IetpShops , nike new arrival for men japan today live full

به گزارش خبرنگار مهر، سال گذشته در همین ایام خبرگزاری مهر اعلام کرده بود که به دلیل بارندگیهای مداوم و مرمت ناصحیح دیوارهای قلعه، بخشی از سقف سرایدار خانه قلعه شوش فرو ریخته است.

ماه گذشته نیز بخشی از دیواره ضلع شرقی محوطه باغ موزه شوش ریزش کرد. این درحالی است که این دیوار پیش از تخریب بخشی از ساختار حفاظتی موزه شوش محسوب می شد.

یک ماه پیش این قسمت از دیوار غربی قلعه ریزش کرد

این طور به نظر می رسد که هر سال در ایام زمستان به دلیل بارندگی های این فصل، سریال ریزش بخشی از دیواره ها و سقف این قلعه تاریخی تکرار می شود  که در صورت ادامه این شرایط  قلعه شوش دچار مرگ تدریجی خواهد شد.

امسال نیز دوباره همین اتفاق افتاد و بارندگی های روزهای اخیر دی ماه در این شهر تاریخی باعث شده است تا دیواره های این قلعه سست تر شود ضمن اینکه بارندگی و عبور خودروی سنگین از کنار این قلعه عامل دیگری شده تا بخشی از زمین مجاور این قلعه در بخش جنوبی آن که توسط فرانسوی ها در زمان کاوشهای باستان شناسی کنده و پر شده بود، نشست کند و گودالی را بر جای بگذارد.

نشست زمین در نزدیکی دیوار قلعه پشت این باجه تلفن اتفاق افتاده است

مجتبی گهستونی، دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت: قلعه شوش فونداسیون ندارد و مرمت اضطراری در آن انجام نمی شود و هزینه این مرمت ها در جاهای دیگری هزینه می شود. بنابراین با توجه به اینکه حجم باران در زمستان امسال زیاده بوده است و روند تخریب تدریجی قلعه نیز ادامه دارد، بنابراین اگر روزی این قلعه ریزش کند، کسی تعجب نمی کند.

ترک های موجود در دیوار قلعه شوش

قلعه تاریخی شوش معروف به آکروپل اکنون به عنوان انبار بیش از 90 هزار شی تاریخی استفاده می شود. از سوی دیگر با وجود تهدیدهایی که متوجه این بنای تاریخی است، باید نگران آسیبهای وارده به این اشیای تاریخی نیز بود.

...............

گزارش از فاطیما کریمی

عکس از مجتبی گهستونی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه