شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان بخشی از دیوار محافظ قلعه و باغ موزه شوش ریزش کرد

یادمان

بخشی از دیوار محافظ قلعه و باغ موزه شوش ریزش کرد

بخشی از دیواره ضلع شرقی محوطه باغ موزه شوش ریزش کرد. گفته می شود این دیوار پیش از تخریب بخشی از ساختار حفاظتی موزه شوش محسوب می شده، فعالان میراث فرهنگی معتقدند عدم رسیدگی به این موضوع صدمات جانی را به دنبال دارد.

001 - DC4091 - NikesneakersShops , nike air chromeposite for sale california cheap - Jordan Jordan 1 Mid MMD (Black) | 572548C , buy cheap nike spizike , Where To Buy , michael jordan number 13 for sale , Converse Chuck Taylor Inequality Earthy Tones String

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ بارندگی‌های اخیر، بخشی از دیواره ضلع شرقی محوطه باغ موزه شوش را  تخریب کرد. طی این اتفاق بخشی از دیواری که محوطه باغ موزه را با محوطه تاریخی و قلعه شوش جدا می کرد به همراه ساختار حفاظتی موزه شوش تخریب شد.
 
«مجتبی گهستونی» دبیر انجمن تاریانا در اینباره به CHN گفت: مسئولان میراث فرهنگی شوش و خوزستان درحالی بارها تخریب بخشهایی از قلعه تاریخی شوش را کتمان کرده‌اند که هم اکنون حاضر به اطلاع رسانی درباره فر رویختن بخش هایی از دیوار محافظ قلعه شوش نیستند.
 
به گفته وی، طول این دیواره تخریب شده بیش از هشت متر است و  در حال حاضر به دلیل رفت و آمد بازدیدکنندگانی که به محل می آیند و نبود امنیت و حفاظت ممکن است بر اثر غفلت، خطرات جانی را برای بازدیدکنندگان به همراه داشته باشد. بنابراین پایگاه شوش و سازمان میراث فرهنگی لازم است هرچه سریعتر نسبت به این موضوع رسیدگی کند.
 
علاوه بر این دیواره خشتی ضلع غربی موسوم به جبهه گاه غربی کاخ آپادانا (در مجاورت میدان معلم و خیابان امام خمینی) که طی چند ماهه گذشته بخشی از آن فرو ریخته بود و همچنان به حال خود رها شده بود طی چند روز اخیر بر اثر بازندگی ها و عدم رسیدگی مجدداً در آستانه تخریب و ایجاد خطرات جانی برای عابران فراهم کرده است.
 
این درحالی است که قلعه ذوزنقه ایی شوش که به دلیل وجود انواع آجر به ویژه آجرهای کتیبه‌دار با ابعاد مختلف و منقوش مینایی، می‌توان آن را موزه آجر نامید از تزئینات فراوانی همجون نعل درگاه‌های قوسی، نماهای تزئینی با آجر و همچنین نقاشی‌هایی به سبک تلفیقی اروپایی و شرقی و آجرهای کتیبه‌دار برخوردار است که به دلیل مشکلات فراوان در بنا همواره در ورودی آن روی گردشگران بسته است.
 
گهستونی می افزاید: با این حال نبود برنامه جامع برای حفاظت و مرمت از قلعه شوش که در سال 1897 میلادی ساخته شده باعث شده تا در پشت درهای بسته اتفاقاتی بیفتد که کمتر کسی از آن خبر دارد.
 
از این قلعه که بدون پی ساخته شده در حالی به عنوان انبار امن میراث فرهنگی نام برده می شود که سازمان میراث فرهنگی تاکنون توان راه اندازی موزه منطقه ای در خوزستان را نداشته تا آثاری که در آن تلمبار شده اند به سالن های موزه راه یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه