شنبه, 03ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم ‌خشکیدگی درختان در نواحی جنوبی و معتدل لرستان در حال گسترش است

زیست بوم

‌خشکیدگی درختان در نواحی جنوبی و معتدل لرستان در حال گسترش است

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: در مناطق تحت حفاظت و قرق استان نیز آثار خشکیدگی درختان جنگلی ملاحظه می‎شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، زمانی بهاروند در گردهمایی روابط عمومی‎های منطقه دو کشور، بیان کرد: متأسفانه میزان خشکیدگی درختان جنگلی در نواحی جنوبی و معتدل استان در حال گسترش بوده و شرایط گسترش آن به گونه‎ایست که حتی در مناطقی مانند پادگان‎ها و پارک‎های جنگلی که ده‎ها سال است، تحت حفاظت و قرق بوده‎اند، نیز آثار خشکیدگی ملاحظه می‎شود.

وی اظهار کرد: باید کمیته پیگیری طرح پیشگیری و مقابله با خشکیدگی در استان متشکل از معاون حفاظت و امور اراضی، یگان حفاظت، معاون آبخیزداری، رئیس اداره جنگل، اداره حفاظت و حمایت، هواشناسی، مرکز تحقیقات و محققین دانشگاه شکل گیرد.

مهندس بهاروند ادامه داد: بررسی شرایط اقلیمی منطقه در 10 سال گذشته، حاکی از کاهش قابل ملاحظه میزان بارندگی، افزایش دما و وجود متناوب ریزگردها در مناطق استان بویژه نواحی جنوبی دارد.

او افزود: در مرحله بعد باید با استفاده از نقشه‎های یک 250 هزارم موجود نسبت به تعیین محدوده‎های مناطق آلوده و پهنه‎بندی شدت آلودگی با کلاسه‎بندی به صورت ضعیف(0 تا 25 درصد )، متوسط (50- 25 درصد)، شدید

(75 – 5 درصد) و خیلی شدید(100 – 75 درصد) به شیوه بازدید میدانی و با استفاده از دستگاه GPS اقدام کرد.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تصریح کرد: عملیات احیایی و بازسازی مناطق جنگلی آسیب دیده، شامل شناسایی درختان مستعد و سالم که مقاومت بیش‎تری در مقابل خشکیدگی و آلودگی به بیماری از خود نشان داده‎اند، به عنوان پایه‎های بذرگیری و تهیه شناسنامه برای بذور جمع آوری شده است.

بهاروند خاطرنشان کرد: تولید نهال مناسب و استاندارد، ایجاد تنوع گونه‎ای و افزایش آمیختگی، استفاده از روش‎ها و تکنیک‎های نوین در جنگل‎کاری مناطق خشک و نیمه خشک با هدف افزایش ذخیره نزولات و کاهش دفعات آبیاری، مدیریت قرق و کنترل چرای دام، عملیات جنگل‎شناسی، اجرای عملیات بهداشتی، انجام برش‎های بهداشتی شامل قطع پایه‎های آلوده و اجرای عملیات پرورشی از راهکارهای مقابله با این پدیده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه